Rekonstrukcja piersi to dla wielu kobiet po mastektomii jedyny sposób na to, by powrócić do normalności po zwycięstwie nad nowotworem piersi. Co ciekawe, zabieg taki refundowany jest z funduszu NFZ. O tym, w jaki sposób pierś zostanie zrekonstruowana, zdecyduje lekarz oraz kobieta. Rekonstrukcja piersi to kilka zabiegów, które pozwolą odbudować pierś zbliżoną do naturalnej. Różne są powody, dla których kobiety decydują się na rekonstrukcję piersi. Niektóre z nich pragną uniknąć kłopotów związanych z noszeniem protezy, inne twierdzą, że bez tego zabiegu nigdy nie poczułyby się już kobietami. Dla niektórych to sposób na odzyskanie pewności siebie. Dla części jest to również sposób na odzyskanie pewności siebie oraz powrotu do normalnego życia.

Zaawansowana technologia sprawia, że zrekonstruowana pierś coraz bardziej przypomina pierś naturalną, choć oczywiście musimy liczyć się z brakiem czucia oraz nieco inną strukturą w dotyku. Rekonstrukcję piersi można dokonać równocześnie z zabiegiem usunięcia piersi poprzez wszczepienie protezy lub ekspandera. Jednak tego typu łączone operacje robi się tylko w określonych warunkach. Łączonych operacji dokonuje się zazwyczaj gdy nowotwór znajduje się w stadium przedinwazyjnym, kiedy niskie jest ryzyko naświetleń.
Zabiegu tego dokonuje się również wtedy, gdy kobieta nie ma innej choroby nowotworowej. Rekonstrukcja jednoczesna to zabieg idealny dla kobiet, które obciążone są mutacjami genów odpowiedzialnymi za rozwój raka piersi. Przeciwwskazaniem do jednoczesnego wykonania obu zabiegów jest dalsze leczenie. Np. zaplanowane naświetlanie. Również w przypadku wysokiego stopnia zaawansowania nowotworu, ten zabieg nie jest polecany.
Do odtworzenia piersi bardzo często stosowana jest tkanka pacjentki. Po dokonaniu rekonstrukcji pacjentka przez pewien czas musi ograniczyć poruszanie ręką po to, by nie przeciążyć jej noszeniem zakupów czy pracą fizyczną. Po zagojeniu się blizn, wszystko wraca do normy. Nie ma wtedy żadnych przeciwwskazań, aby podjąć na nowo aktywność fizyczną i korzystać z życia.